هشت برهه مهم دندان‌پزشکی کودکان


لبخندها نقاط عطف بزرگی در زندگی کودکان هستند. لبخند کودک شما از اهمیت بالایی برخوردار است، از اولین دندان شیری تا دندان­هایی با اندازه­های غول­پیکر که بعد از ظهور دندان­های بالغشان ظاهر می­شوند. دندان آن­ها را با داشتن برنامه‌های مناسب بهداشت دندان در منزل و مراجعه منظم برای مراقبت‌های پیشگیرانه، خوشحال و سالم نگه دارید. اگر نگران هزینه مراقبت از دندان و بیمه دندان‌پزشکی هستید، برنامه‌های صرفه‌جویانه‌ی مراقبت از دندان را جایگزین مقرون به‌صرفه برای بیمه سنتی دندان‌پزشکی کنید.

هشت برهه مهم دندان‌پزشکی کودکان :

دندان اول:

به طور معمول اولین دندان کودک حدوداً زمانی که کودک شما شش ماهه است، ظاهر می‌شود. تقریباً همیشه یکی از دندان‌های جلوی پایین ظاهر می‌شود.

اولین بررسی:

اندکی پس رویش اولین دندان‌های کودک شما، سنی بین 6 تا 12 ماهگی، زمانی است که از دندان‌پزشک خود در مورد بهترین روش‌های بهداشت دهان و دندان برای کودک خود سوال کنید و در مورد استفاده از پستانک و سایر عادت‌های دهانی (مکیدن انگشت شست و غیره) و هرگونه مشکل دندان‌پزشکی صحبت کنید.

اولین لبخند کامل:

در حدود 3 سالگی، فرزند شما احتمالاً 20 دندان شیری کامل خواهد داشت.

اولین تمیزکاری:

از دندانپزشک خود سؤال کنید چه زمانی کودک شما باید اولین رفتار تمیزکردن حرفه‌ای خود را انجام دهد. همچنین درباره روش‌های سیلانت سوال کنید. اقدامات پاک‌سازی و جلوگیری از پوسیدگی می‌تواند در هر سنی بین 2-6 سال آغاز شود. سپس باید هر شش ماه تمیزکاری انجام شود یا مطابق وضعیت سلامتی دهان و دندان کودک شما این زمان تعیین گردد.

اولین دندان گمشده:

دندان‌های کودک معمولاً به همان ترتیبی که ظاهر می‌شوند، ناپدید می‌گردند. بنابراین این بدان معنی است که دندان‌های مرکز پایین، معمولاً در ابتدا و در حدود 6 یا 7 سالگی از دست می‌روند. اما کودک شما ممکن است اولین دندان‌های خود را از همان ابتدای کار از دست بدهد، یعنی در سن 4 سالگی. معمولاً كودكی كه دندان‌های شیری او زودتر ظاهر شده، سریع­‌تر از سایر کودکان نیز از دست می‌دهد. اگر فرزند شما به دلیل آسیب‌دیدگی یا پوسیدگی دندان، دندان خود را از دست داد، به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید. کودک شما ممکن است به یک نگهدارنده فضا (یک دستگاه کوچک پلاستیکی دندان‌پزشکی) نیاز داشته باشد تا بتواند دندان‌های خود را در حالت صحیح نگه دارد، تا زمانی که دندان‌های بزرگسالی وارد شوند.

 

دندانهای دائمی کامل:

ممکن است یک دهه (یا بیشتر!) طول بکشد تا دندان‌های شیری کودک با دندان‌های بزرگسالی او جایگزین شوند. انجمن دندان‌پزشکی آمریکا نمودار خوبی را برای پیگیری پیشرفت ظهور دندان‌های بزرگسالی در دهان کودکان، به همراه یک جدول زمانی ارائه می‌دهد که به شما می‌گوید چه موقع باید انتظار ظهور دندان‌های بزرگ‌سالی را داشته باشید.

مهاربندها:

در صورت لزوم، درمان ارتودنسی بین 10 تا 14 سالگی شروع می‌شود. بعضی از دندان‌پزشکان بسته به نیاز کودک شما ممکن است زودتر شروع به درمان کنند.

دندان عقل:

"دندان‌های مولر سوم" معمولاً بین 17 تا 21 سال ظاهر می‌شوند، اما ممکن است دیرتر نیز نمایان گردند. در اواخر دوره نوجوانی کودک، دندان‌پزشک حضور، موقعیت و پیشرفت دندان‌های عقل را ارزیابی می‌کند تا تشخیص دهد، نیاز به کشیدگی وجود دارد یا نه.

 

توضیحات فوق سنینی را که انتظار دارید شاهد تغییرات بزرگی در لبخند کودکتان باشید، معرفی کرد. اما به یاد داشته باشید، مقاطع حساس در زندگی هر کودکی ممکن است در زمان‌های کمی متفاوت به وقوع بپیوندد. اگر در مورد پیشرفت دندا‌ن‌پزشکی فرزندتان نگرانی دارید، با یک متخصص دندان‌پزشکی یا متخصص اطفال در تماس باشید.