مواد غذایی مضر برای سلامت دندان


گاهی اوقات ناعادلانه به نظر می‌رسد که همه چیزهای خوشمزه، همان ناسالم‌ترین مواد غذایی هستند که می‌توانید بخورید. هنگامی که راجب دندان حرف می‌زنیم، حتی غذاهای سالم می‌تواند سلامت دهان و دندان شما را به خطر بیاندازد. اما خوشبختانه، آنچه برای بدن شما مفید است، معمولاً برای دندان‌هایتان نیز مفید است.

اگر می‌خواهید لبخند خود را درخشان نگه دارید، از مصرف هشت مورد زیر بپرهیزید، یا حداقل محدودیتی را در این مورد بگذارید که چقدر و چند مرتبه مصرفشان کنید. بعد از اینکه مصرفشان کردید، دهان خود را با آب بشویید. مسواک بزنید زیرا بسیاری از مواد زیر، به طور موقت مینای دندان را نرم می­کنند.

هشت نوع مواد غذایی که باید از آنها اجتناب کنید

شکر:

شکر بدترین کابوس برای دندان شماست، زیرا باکتریهای دهانی را تغذیه می‌کند و اسیدهایی را که باعث تضعیف مینای دندان می شوند، آزاد می­کند. این فرآیند سایش دندان باعث ایجاد پوسیدگی‌هایی می‌شود که اغلب با گذشت زمان عمیق‌تر و بزرگتر می‌شوند، زیرا پوسیدگی خود را به سمت قسمت نرم داخل دندان می‌کشد. به بیان ساده، شکر دندان‌های شما را می‌خورد. غذاهایی که قند طبیعی دارند مانند میوه، حداقل دارای مواد مغزی هستند (حتی پس از خوردن آن‌ها، دهانتان را با آب شستشو دهید)؛ اما به­طور کلی، غذاهایی که دارای شکر افزوده هستند مانند نوشابه، نوشیدنی‌های ورزشی، غلات صبحانه و غذاهای میان‌وعده، لبخند و سلامتی شما را از بین می‌برند.

غذاهای بدون قند:

تحقیقات اخیر دانشگاه بهداشت دهان و دندان ملبورن نشان داد که غذاهای بدون قند و نوشیدنی‌هایی با مواد افزودنی اسیدی و pH پایین، می‌توانند بدون توجه به اینکه حاوی قند باشند یا خیر، به مینای دندان آسیب برسانند. این تیم تحقیقاتی دریافتند که نوشیدنی‌های بدون قند مانند کوکای رژیمی می‌توانند بین 30 تا 50 درصد مینای دندان را نرم کنند.

شیرینی‌های چسبناک:

میوه‌های خشک، کشمش همه خبرهای بدی برای دندان‌های شما هستند. نه تنها قند دارند بلکه به دندان‌های شما نیز می‌چسبند و یک مقدار متمرکز از شکر مضر را فراهم می‌کنند. در واقع یک شیرینی کوچک برای دندان‌های شما بهتر از یک کیسه کشمش است.

کربوهیدراتهای تصفیه شده:

به طور کلی از غذاهای سفید مانند نان، پاستا، کراکر و غیره دوری کنید. مواد غذایی سفید معمولاً موادی هستند که بیش از حد فرآوری شده‌اند. مواد مغزی طبیعی آن از بین رفته و از طعم‌های مصنوعی پر شده‌اند. کربوهیدراتهای ساده خیلی سریع به شکر تجزیه می‌شوند، بنابراین برای دندان‌های شما مضرند، لذا کربوهیدراتهای پیچیده انتخاب بهتری هستند.

 

 

قهوه:

زندگی بدون انفجار خوشحال­کننده گاه و بیگاه کافئین چیست؟ متأسفانه، قهوه یک نوشیدنی اسیدی است که باعث تضعیف مینای دندان می‌شود و باعث می‌شود باکتری‌ها به مغز داخلی و نرم‌تر دندان نفوذ کنند. به علاوه قهوه می‌تواند دندان شما را لکه‌دار کند. خوشبختانه شما می‌توانید قهوه‌های خوشمزه‌ای با اسید کم پیدا کنید، شستشوی دهان با آب نیز باعث کاهش اثر اسیدی قهوه می‌شود. تمیز کردن منظم دندان‌ها می‌تواند از تیره‌شدن لبخندتان در اثر نوشیدن قهوه جلوگیری کند.

آب مرکبات:

آب میوه به دلیل داشتن قند و اسیدی بودن، آسیب مضاعفی در دندان‌ها ایجاد می‌کند. اسید، مینای دندان شما را نرم می‌کند، از طرفی قند باکتری‌های بد را تغذیه می‌کند.

کوکتل‌های جشن:

بیشتر آن‌ها حاوی آب میوه هستند، برای درک جزئیات بیشتر در مورد مضرات آب میوه‌های شیرین و اسیدی، توضیحات بالا را مشاهده کنید. نوشیدنی‌های ترکیبی رنگی یا تیره نیز می‌توانند دندان را لکه‌دار کنند، به‌خصوص هنگامی که مینای دندان توسط قند و اسید موجود در یک کوکتل نرم شده است. همین امر در مورد شراب قرمز و آبجوهای تیره نیز صدق می‌کند. الکل تمایل دارد که دهان شما را خشک کند، به یاد داشته باشید بزاق بدن شما، برای پاک کردن باقی‌مانده‌ غذاها، باکتری‌ها و پلاک‌های دندانی موثر است.

یخ:

جویدن یخ می‌تواند باعث ترک‌خوردگی و تراشیدن دندان‌ها، آسیب دیدن مینای دندان، ایجاد مشکلاتی برای کارهای دندانپزشکی موجود مانند پر شدگی و تاج دندان و ماهیچه‌های فک شود. همچنین ممکن است دندان‌های شما نسبت به نوشیدنی‌ها و غذاهای گرم و سرد بسیار حساس شده و در معرض پوسیدگی قرار گیرد.

پاپ‌کورن:

حتی اگر از نمک، شکر، روغن، کره و سایر خوراکی‌های یک جشن بگذرید، پاپ‌کورن می‌تواند باعث آسیب دندان شود. در واقع  پاپ‌کورن به دلیل ایجاد آبسه‌های پریودنتال (لثه‌ای) در بین دندان‌پزشکان بدنام است. پوسته‌های پاپ کورن - آن دسته از پوسته های ناهموار و گرد که شما در هسته‌های ذرت می‌بینید - به شکاف زیرین بین دندان‌ها و لثه‌ها فرو می‌رود و معمولاً برداشتن آن‌ها بسیار سخت است. در اثر ماندگاری در این وضعیت، آن‌ها باعث ایجاد التهاب می‌شوند که اغلب می‌توانند به یک کیسه دردناک و پر از چرک تبدیل شوند. لازم نیست از پاپ‌کورن دوری کنید، اما آگاه باشید که در صورت احساس درد در لثه، دندان یا فک خود به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر محدودیت های بودجه شما را از صحبت با دندان‌پزشکان و مراقبت‌های دندان‌پزشکی مورد نیاز خود باز می‌دارد، سعی کنید از یک برنامه صرفه‌جویانه دندانی پیروی کنید.