ده عمل نادرست که به سلامت دندان‌های شما آسیب می‌زند


وظیفه‌ای که دندان‌های شما به عنوان عضوی از بدنتان انجام می‌دهند اصلا کار ساده‌ای نیست، دندان‌ها برای سه وعده غذایی در روز، با متوسط 10000 باز جویدن برای هر وعده غذایی کار می‌کنند، که برابر با 30،000 بار جویدن در روز است. با این حال بسیاری از ما مراقب وضعیت سلامت دندانهایمان نیستیم. برای اینکه با راهکارهای جلوگیری از پوسیدن و بد رنگ شدن دندان‌هایتان آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه شوید.

ده کاری که شما برای حفظ سلامت دندا‌ن‌هایتان باید از انجام آن‌ها بپرهیزید شامل موارد زیر می‌باشد.

خوردن و جویدن خوراکی‌های یخی

مواد غذایی یخی سرد و ترد مانند یخ‌های میوه‌ای برای برخی افراد بسیار دلفریب و خوشمزه هستند، اما این خوراکی‌ها آسیب جدی به سلامت دندان‌هایتان خواهند زد.

آسیب‌هایی مانند ترک خورده دندان‌ها، صدمه به مینای دندان، خراب شدن هرگونه عمل دندانپزشکی مانند پر کردن و روکش دندان‌ها و همچنین دندان‌های شما نسبت به نوشیدنی‌ها و غذاهای گرم و سرد بسیار حساس شده و نسبت به ایجاد حفره و پوسیدگی مستعدتر می‌شوند.

مسواک زدن بلافاصله بعد از غذا

شاید بپرسید: مگر مسواک زدن بعد از غذا یک راه برای حفظ سلامت دندان نیست؟ بله. اما بستگی دارد به اینکه کدام نوع غذا را جویده‌اید، با مصرف غذاهای اسیدی یا نوشیدنی یا قند/کربوهیدرات ممکن است لعاب روی دندان شما کمی نرم شده باشد. بنابراین درست بعد از غذا دهان خود را به آرامی با آب خالی بشویید و یک ساعت صبر کنید و سپس مسواک بزنید.

خوردن مشروبات الکلی یا نوشیدنی‌هایی با قند بالا

الکل مینای دندان شما را نرم می‌کند و شکر در دهان تجزیه شده و به سوخت مورد نیاز باکتری‌های دهان تبدیل می‌شود. بنابراین، با اینکه با نوشیدن این نوع نوشیدنی‌ها، خوشحال می‌شوید، اما دندان‌های شما اتفاق بدی را در حین نوشیدن آن‌ها تجربه می‌کنند. اگر می‌خواهید از این نوع نوشیدنی‌ها بنوشید، نوشیدنی‌هایی مانند شراب یا آبجو را که قندشان کم است، انتخاب کنید.

استرس

وقتی استرس دارید، مغز شما دستور آزاد شدن غدد فوق کلیوی شما را می‌دهد، افزایش هورمون‌ها، شاید برای نیاکان ما در دهه‌های پیش عالی بود، اما وقتی مشکلات شغلی یا ترافیک جهان امروز مطرح می‌شود. ترشح زیاد از حد این هورمون‌ها نه تنها کمک‌کننده نیست، بلکه مضراتی نیز به همراه دارد. ترشح بیش از حد آدرنالین در بدن می‌تواند باعث ترک برداشتن دندان‌ها شود.

مسواک زدن بیش از حد

 شاید تصور کنید که مسواک زدن زیاد و طولانی برای از بین بردن باقی مانده مواد غذایی و پلاک‌های نرم دندان اثر بیش‌تری بگذارد، اما مسواک زدن تهاجمی در واقع می‌تواند باعث ایجاد حفره، پوسیدگی دندان و بیماری لثه شود.

مصرف غذاهای بدون قند

تحقیقات دانشگاه ملبورن در بخش بهداشت دهان و دندان دریافته است که غذاها و نوشیدنی‌های بدون قند با مواد افزودنی اسیدی و pH پایین می‌توانند به مینای دندان آسیب برسانند، تیم تحقیقاتی دریافتند که نوشیدنی‌های بدون قند رژیمی می‌تواند مینای دندان را 30 تا 50 درصد نرم کند. بنابراین ، فرض نکنید که مصرف مواد غذایی عاری از شکر، به معنی حفظ سلامت دندان است.

مصرف آب بطری

آبی که از شیر آب خارج می‌شود احتمالاً حاوی فلوراید است، که باعث می‌شود دندان‌ها در برابر آسیب مقاوم‌تر شوند و به ترمیم جزئی پوسیدگی دندان کمک می‌کند. نوشیدن آب بطری ممکن است به معنای دریافت نکردن دوز مطلوب فلوراید باشد.

رسانه‌های اجتماعی

نکات مربوط به سلامت دندان که در این رسانه‌ها تبلیغ می‌شوند می‌تواند منجر به یک فاجعه بزرگ برای سلامت دندان شما شود. برای توصیه‌های سلامت دندان به غریبه‌های اعتماد نکنید. دندانپزشک شما نزدیک به یک دهه به دانشگاه رفت تا یاد بگیرد که چگونه می‌توانید از دندان‌های خود مراقبت کنید.

استفاده از دندان به عنوان ابزار

بازکردن درب قوطی، استفاده به عنوان قیچی و شکستن پوست آجیل یا هرچیز دیگر از نمونه‌های بارز استفاده از دندان به عنوان یک ابزار است، دفعه بعد که قصد داشتید از دندان‌های خود استفاده کنید تا چیزی را خورد یا پاره کنید یا به آن ضربه بزنید، یک دقیقه وقت بگذارید و به جای آن، از ابزار مناسب استفاده کنید.

به موقع مراجعه نکردن به دندان پزشک

تا دندان پوسیده یا شکسته نشود، آن را درمان نمی‌کنید؟ این روش ممکن است برای اتومبیل‌ها و رایانه‌ها مفید باشد، اما دندان‌های شما به معاینه و تمیز کردن منظم نیاز دارند. مراقبت‌های حرفه‌ای به جلوگیری از بیماری‌های دهان کمک می‌کند.

به هر حال،اگر دوست دارید دندان‌های سالم با طول عمر بالا داشته باشید، باید تمامی نکاتی که در بالا ذکر شد را رعایت کنید تا علاوه بر حفظ سلامت دندان‌هایتان، از ایجاد هزینه‌های اضافی برای درمان نیز جلوگیری کنید.